Poptávka
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jaké čistící prostředky použít pro správnou funkci domácí čističky?

Jaké čistící prostředky použít pro správnou funkci domácí čističky?Datum konání:
3.7.2017

Vzhledem k rozmanitosti a pravidelným obměnám na trhu nemáme a fakticky ani nelze mít přesný seznam chemických prostředků, které ČOV škodí. Obecně lze však konstatovat, že čím méně takovýchto prostředků, tím pro ČOV lépe. V menší míře lze prakticky používat všechno, co je volně na trhu dostupné a ČOV si s tím obvykle poradí. Představuje to pro ni pouze opět nárůst zatížení. Na co je třeba si dávat pozor, jsou dva druhy přípravků.

  • Jednak přípravky vyloženě biocidní a dezinfekční. Pokud by se použilo jejich velké množství, je riziko, že by se dostaly do aktivační nádrže v takové koncentraci, která by mohla mikroorganizmy zničit. V obvyklých koncentracích používaných v domácnostech pro mytí podlah, dezinfekci WC apod. dojde bez problémů k jejich neutralizaci v první komoře ČOV v akumulační nádrži, kde ještě vlastní bakterie vodu nečistí a další části ČOV jsou tím ochráněny. Jedná se o prostředky na bázi chlóru, jako Savo, Chlornan sodný atd. a dále vyloženě biocidní chemikálie.
  • Druhý typ prostředků jsou chemikálie, které výrazně mění pH a to ať již do zásadité tak do kyselé oblasti. Jedná se opět o různé čisticí prostředky odpadů apod. Na bázi např. hydroxidu sodného, či kyseliny chlorovodíkové. Opět platí pravidlo všeho s mírou.
  • Klasický příklad je při čištění odpadů. Pokud se čistí jeden dva odpady v domě, pak to nemá na ČOV vliv, také se nám ovšem stalo, že si majitel penzionu pozval na čištění odpadů "odbornou firmu", která mu všechny odpady v domě prosypala tzv. "Krtkem", což je v zásadě pouze hydroxid sodný. To mělo logicky za následek, že pH odpadních vod v celé ČOV stouplo na 9 a to je prostředí, ve kterém mikroorganizmy čistící vodu nepřežili a celá ČOV zkolabovala. Musela se poté vyčistit a zaočkovávat novým kalem. Na pH mají vliv právě i sole používané v myčkách na nádobí, takže při potížích s biologickou funkcí se vyplatí zkusit cca na měsíc přestat používat myčku a pokud to ČOV pomůže, tak poté hledat jiné prostředky do myčky, které nebudou mít vliv na pH, nebo budou mít vliv opačný.

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů