Poptávka
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Jaké čistící prostředky použít pro správnou funkci domácí čističky?

Jaké čistící prostředky použít pro správnou funkci domácí čističky?Datum konání:
3.7.2017

Vzhledem k rozmanitosti a pravidelným obměnám na trhu nemáme a fakticky ani nelze mít přesný seznam chemických prostředků, které ČOV škodí. Obecně lze však konstatovat, že čím méně takovýchto prostředků, tím pro ČOV lépe. V menší míře lze prakticky používat všechno, co je volně na trhu dostupné a ČOV si s tím obvykle poradí. Představuje to pro ni pouze opět nárůst zatížení. Na co je třeba si dávat pozor, jsou dva druhy přípravků.

  • Jednak přípravky vyloženě biocidní a dezinfekční. Pokud by se použilo jejich velké množství, je riziko, že by se dostaly do aktivační nádrže v takové koncentraci, která by mohla mikroorganizmy zničit. V obvyklých koncentracích používaných v domácnostech pro mytí podlah, dezinfekci WC apod. dojde bez problémů k jejich neutralizaci v první komoře ČOV v akumulační nádrži, kde ještě vlastní bakterie vodu nečistí a další části ČOV jsou tím ochráněny. Jedná se o prostředky na bázi chlóru, jako Savo, Chlornan sodný atd. a dále vyloženě biocidní chemikálie.
  • Druhý typ prostředků jsou chemikálie, které výrazně mění pH a to ať již do zásadité tak do kyselé oblasti. Jedná se opět o různé čisticí prostředky odpadů apod. Na bázi např. hydroxidu sodného, či kyseliny chlorovodíkové. Opět platí pravidlo všeho s mírou.
  • Klasický příklad je při čištění odpadů. Pokud se čistí jeden dva odpady v domě, pak to nemá na ČOV vliv, také se nám ovšem stalo, že si majitel penzionu pozval na čištění odpadů "odbornou firmu", která mu všechny odpady v domě prosypala tzv. "Krtkem", což je v zásadě pouze hydroxid sodný. To mělo logicky za následek, že pH odpadních vod v celé ČOV stouplo na 9 a to je prostředí, ve kterém mikroorganizmy čistící vodu nepřežili a celá ČOV zkolabovala. Musela se poté vyčistit a zaočkovávat novým kalem. Na pH mají vliv právě i sole používané v myčkách na nádobí, takže při potížích s biologickou funkcí se vyplatí zkusit cca na měsíc přestat používat myčku a pokud to ČOV pomůže, tak poté hledat jiné prostředky do myčky, které nebudou mít vliv na pH, nebo budou mít vliv opačný.

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář